silikonowa forma do gofrów

Lubicie gofry? Bo ja tak – kojarzą mi się z latem, wakacjami, smakiem świeżych owoców… Pomysł na przeniesienie smaku do domu znajdziecie w tym przepisie: Przepis na domowe pieczone gofry. A tutaj napiszę Wam o niezbędnym wyposażeniu.

Długo nie próbowałem robić w gofrów domu, bo nie miałem gofrownicy. Szkoda było mi kupować coś co zajmuje sporo miejsca, a nie jest używane zbyt często. W końcu podjąłem decyzję, kupiłem gofrownicę i zacząłem eksperymentować z przepisami.

Od razu zaczęły mi przeszkadzać minusy gofrownicy: zajmuje dużo miejsca i jednocześnie robi tylko dwa gofry. Przygotowanie kolacji czy śniadania dla 3 osób trwa strasznie długo 🙁 Dodatkowo czyszczenie jest niewygodne.

Postanowiłem wypróbować silikonowe formy do pieczenia gofrów. Na początek niewątpliwe zalety: są lekkie i zajmują mało miejsca. Dodatkowe zalety, które ujawniły się w czasie użytkowania: do ciasta dodajemy dużo mniej tłuszczu, łatwo je umyć, jednocześnie można zrobić kilka gofrów – w moim przypadku to 8 szt jednocześnie. Ale po kolei:

Po zakupie zacząłem przystosowywać przepis tak żeby był odpowiedni do pieczenia. Wyszło na to że można ilość oleju zmniejszyć o połowę bez wpływu na jakość. Pieczenie trwa dłużej niż w gofrownicy, ale jednocześnie pieczemy wiele gofrów. W piekarniku na jednym poziomie mieści się forma na 4 gofry, układając je na dwóch poziomach mamy jednocześnie upieczonych 8 szt. Myślę że można spróbować z dodatkowym poziomem tak żeby upiec 12 jednocześnie.

Na koniec mycie foremek – banalnie łatwe: albo zmywarka, albo szczotka w zlewie.

Pora na minusy – ja dostrzegam jeden: pieczone gofry są jednostronne – mają odciśnięte kratki tylko z jednej strony, z drugiej są gładkie.

 

Jeśli Was przekonałem do wypróbowania takich gofrów to jeszcze raz przepis na gofry, a poniżej link do foremek: