szynka z jelenia
Dziczyzna, w tym jelenina, jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięs. Wyróżnia się korzystnym dla naszego organizmu stosunkiem kwasów tłuszczowych, stanowi bardzo bogate źródło witamin i minerałów (między innymi witamin z grupy B, czy też żelaza), a do tego cechuje się niską zawartością cholesterolu. Przede wszystkim jednak – jest naprawdę przepyszna. Powstaje jednak pytanie: jak poprawnie przygotować jeleninę?

Dziczyzna, w tym jelenina, jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięs. Wyróżnia się korzystnym dla naszego organizmu stosunkiem kwasów tłuszczowych, stanowi bardzo bogate źródło witamin i minerałów (między innymi witamin z grupy B, czy też żelaza), a do tego cechuje się niską zawartością cholesterolu. Przede wszystkim jednak – jest naprawdę przepyszna. Powstaje jednak pytanie: jak poprawnie przygotować jeleninę?

Jak zrobić szynkę z jelenia?

Jest naprawdę bardzo wiele świetnych sposobów na przygotowanie domowej szynki z jelenia – wiele zależy od naszych osobistych preferencji. Szynka z jelenia może zostać, na przykład, podana pod postacią gulaszu, marynowana na wiele różnych sposobów, podana z sosem i nie tylko. Jelenia szynka bardzo dobrze nadaje się także chociażby do nadziewania. 

Bardzo dużą popularnością cieszy się jednak pieczenie – jest to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony sposób na przygotowanie szynki z jelenia. Pieczone mięso z jelenia cechuje się bardzo dużą kruchością i bogatym smakiem – zdecydowanie posmakuje tak młodszym, jak i dorosłym domownikom. 

Pieczeń z indyka jest mięsem stosunkowo niskokalorycznym, a także świetnie nadaje się do przygotowania na różnego rodzaju specjalne okazje. Zagościć może choćby na wielkanocnym, czy wigilijnym stole, z całą pewnością pojawić się może na nim także podczas przyjęcia komunijnego, czy weselnego. 

Jak długo piec szynkę z indyka?

Pieczenie, jak już wspominaliśmy, to jedna z podstawowych form przygotowania jeleniny. To, jak długo będziemy piec szynkę z jelenia zależy od kilku czynników – między innymi sposobu, w jaki odbywa się pieczenie. Szynkę z indyka piec możemy zarówno wykorzystując rękaw piekarniczy, jak i po prostu na blaszce do pieczenia. Przed pieczeniem, szynkę z jelenia warto zamarynować i przechowywać w lodówce przez przynajmniej 24 godziny, dla podkreślenia smaku.

Jeśli zależy nam, by jelenina po przygotowaniu ujawniła nam wszystkie swoje pozytywne cechy – czyli między innymi kruchość i delikatność – wówczas warto postawić na stosunkowo długie pieczenie w niskiej temperaturze. Optymalną będzie temperatura około 140-150 stopni Celsjusza, przy czym jeleninę piec musimy przez około 3-3.5 godziny.

Alternatywna metoda wykorzystuje rękaw kuchenny – najpierw przez ok 15 minut pieczemy szynkę z jelenia w temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza z termoobiegiem, a następnie przekładamy mięso do rękawa i zapiekamy przez około 3 godziny w temperaturze 110 stopni Celsjusza.

Jak przyprawić mięso z jelenia?

Jelenina doskonale komponuje się z bardzo wieloma różnego rodzaju przyprawami. To, na jakie warto się zdecydować, zależy między innymi od sposobu, w jaki przygotowujemy mięso.  W przypadku gulaszu, na przykład, do jeleniny warto dodać nieco suszonych, leśnych grzybów, jagód jałowca, czy też odrobinę lubczyku oraz rumianku. 

Bardzo aromatyczną marynatę do jeleniny uzyskamy zaś łącząc musztardę z octem balsamicznym, ostrą papryką, ziołami prowansalskimi, solą, czy też pieprzem. Do przygotowania marynaty bardzo często wykorzystywane jest także czerwone wino, czy też odrobina dżinu. W praktyce jednak wykorzystać możemy niemalże dowolne przyprawy – mięso jelenia będzie doskonale komponowało się z większością z nich. 

Jak przyprawić szynkę z jelenia?

Jakie zioła będą najlepsze do przyprawienia świeżej szynki z jelenia przed, na przykład, zapieczeniem jej? Z pewnością dobrym wyborem będzie świeży tymianek, jak i rozmaryn. Jelenina doskonale komponuje się także z cząbrem, oraz kolendrą, a także świeżo zerwaną natką pietruszki.

Kolejnymi przyprawami, jakie warto wykorzystać do nadania smaku jeleninie są kminek, oregano, estragon oraz papryka – słodka, lub ostra, według naszych preferencji. Tak naprawdę wykorzystać możemy większość przypraw pasujących do innego rodzaju dziczyzny – w szczególności do mięsa z dzika. (Dobrej jakości mięso z jelenia znajdziesz w tym sklepie.)

Bardzo ciekawym dodatkiem do jeleniny będą też z pewnością owoce leśne. Szczególnej uwadze polecamy tu czerwoną porzeczkę, jeżyny,  a także żurawinę. Ciekawą opcję stanowią też maliny oraz jagody. Z wymienionych wcześniej owoców, oraz czerwonego wina można przygotować pyszny i aromatyczny sos do mięsa z jelenia.