Przepis na klasyczne ciasto czyli sernik wiedeński. Czym sernik wiedeński różni się od innych serników – to najprostsza wersja ciasta z sera. Nie ma spodu, polewy, dodatków w środku. Poniższy przepis używamy od niedawna, ale jest dobrze przetestowany i nie ma obaw że ciasto się nie uda.
Pamiętajcie żeby do sernika wiedeńskiego używać “prawdziwego” sera białego czyli twarogu. Według mnie żadna, nawet najlepsza gotowa masa serowa z wiaderka nie zastąpi w tym przepisie zmielonego twarogu. W przepisie dodałem uwagę odnośnie mielenia sera – żeby sernik był gładki trzeba to zrobić dwa, a najlepiej trzy razy. Jeśli nie boicie się eksperymentu to spróbujcie jednokrotnie zmielić ser. Gotowe ciasto ma wtedy delikatne grudki, to według mnie dodaje wyrazistości, ale wiem że niektórym może to przeszkadzać jako “niewłaściwe” wykonanie.
Składniki sernika wiedeńskiego:
- 1 kg białego sera tłustego
- 200 g masła
- szklanka cukru
- 8 jajek
- łyżka mąki
- łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie sernika wiedeńskiego
Na początek wyjmujemy z lodówki jajka i roztapiamy masło – jajka zagrzeją się, a masło ostygnie. Wszystkie składniki będą miały zbliżoną temperaturę. Podobna zasada obowiązuje przy drożdżówce i biszkopcie.
Ser biały mielimy w maszynce, dla mnie wystarczy raz, ale zgodnie ze sztuką powinno to być 2-3 razy, żeby uzyskać gładką masę serową. Raz zmielony ser daje w gotowym serniku delikatne grudki, które według mnie tworzą świetną strukturę.
Do zmielonego sera dodajemy mąkę i mąkę ziemniaczaną oraz dolewamy przestudzone masło. Całość dokładnie mieszamy łyżką, albo mikserem na niskich obrotach.
Osobno ubijamy jajka: wbijamy całe jajka do miski, wsypujemy cukier i ubijamy mikserem na wysokich obrotach, aż całość powiększy objętość i stanie się prawie biała.
Na koniec łączymy obydwie masy: do sera partiami dodajemy ubite jajka i delikatnie mieszamy łyżką.
Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy masę sernikową. Pieczemy w temperaturze 150°C przez 1:40h. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w środku sernik przynajmniej przez godzinę. W tym czasie nie otwieramy piekarnika!! Można ciasto zostawić w piekarniku dłużej, ja trzymam czasami aż do wystygnięcia.
Smacznego!