kasza gryczana

Jak dobrze ugotować kaszę gryczaną?

Na początku myślałem, że to żart. Ale później doszedłem do wniosku, że nie ma się co dziwić. O co chodzi? O kaszę gryczaną, a dokładniej o jej gotowanie. Otóż na pytanie dlaczego nie jesz kaszy gryczanej usłyszałem – bo nie umiem jej ugotować.

Nie będę nikogo przekonywał, że kasza gryczana jest smaczna i zdrowa – napiszę o jej gotowaniu. Według mnie gotowanie kaszy jest dziecinnie proste, ale po zastanowieniu pomyślałem nie musi to być oczywiste. Kasza nie jest zbyt popularna, a w związku z tym nie każdy wie jak zabrać się do jej gotowania.

Na pewno każdy (a przynajmniej większość z nas) pamięta jak babcie “gotowały” kaszę gryczaną w poduszkach, próbował kaszy gotowanej w plastikowych torebkach. Efekty takiego przygotowania nie zawsze są zadowalające, żeby nie powiedzieć są kiepskie. Do gotowania w poduszkach trzeba mieć dużo doświadczenia i czasu, a kasza gotowana w torebkach to jakiś totalny syf.

Nie będę opisywał pierwszej metody gotowania kaszy dlatego, że po pierwsze nie mam wprawy, a po drugie zajmuje za dużo czasu. Co do drugiego sposobu, czyli kupowania i gotowania kaszy gryczanej w torebkach to uważam że nikt kto ma jakikolwiek smak nie powinien w ten sposób traktować kaszy (to samo napiszę o ryżu w torebkach). Kasza ugotowana w torebkach najczęściej z wierzchu jest rozciapana, a w środku niedogotowana – nic tego nie zmieni – kaszy pęczniejącej, zamkniętej w torebce nie sposób zamieszać.

Dlatego polecam:

Najprostszy i  najszybszy sposób gotowania kaszy gryczanej:

W dużym garnku – tak żeby kasza, która w czasie gotowania znacznie pęcznieje miała miejsce, gotujemy posoloną wodę. Kiedy woda się zagotuje wrzucamy kaszę. Od czasu do czasu mieszamy i po około 20 minutach mamy ugotowaną kaszę gryczaną. Jej stopień ugotowania możemy sprawdzić próbując: od ugotowanej “al dente”, do rozciapanej – to zależy od upodobań.

Jeśli chodzi o proporcje trzeba dobrać samemu: orientacyjnie na filiżankę kaszy gryczanej gotujemy około 3 litrów wody z łyżeczką soli.

I co? proste?