ryż

Bez zbędnych wstępów:

5 ciekawostek o ryżu

 

Być może ryż nie należy do najbardziej wyszukanych pokarmów, jednak nie bez powodu ludzie zajadają się nim od ponad 5000 lat. Czy wiesz, że z jednego ziarenka ryżu można wyhodować nawet 3000 kolejnych ziaren? Poznaj więcej ciekawostek o ryżu!

1.Ryż to najważniejszy posiłek w historii

Po raz pierwszy, ryż pojawił się 2800 lat p.n.e., chociaż mówi się, że uprawiono go w Chinach i Azji już w 10000 lat p.n.e., nie da się ukryć, iż był z ludzkością od dawien dawna. Dzisiaj jest podstawowym składnikiem diety ponad 3 miliardów ludzi na świecie, a jego dominację widać w ponad 17 krajach Azji, 9 w Amerykach i 8 krajach afrykańskich. Ryż rządzi w sushi, puddingach ryżowych, czy arroz con pollo na całym świecie.

2. Mały ale potężny

Ryż to nie tylko ważny składnik globalnej diety, ale przede wszystkim baza zdrowej diety. Jego moc to bogactwo białka i węglowodanów złożonych, a przy tym jest ubogi w tłuszcz, cholesterol czy sód. Jedzenie go czyni nas szczęśliwymi i poprawia nastrój pobudzając wydzielanie serotoniny w naszym mózgu.

3. Ma nieskończoną ilość odmian!

Jak wynika z rachunków, ma on nawet ponad 40000 odmian, a jego różnorodność zachwyca nie tylko smakoszy. Może być długi i krótko-ziarnisty, lepki, pływający, o różnych zapachach jak pachnący ryż tajski czy Basmati. Dla przykładu drobnoziarnisty ryż indyjski Ambemohar, w aromacie przywodzi na myśl owoce mango, a czarny dziki ryż pachnie suszoną trawą.

4. Ryż to element wkomponowany w kulturę.

Zapewne każdy z nas był na weselu, na którym obrzucano ryżem młodą parę, co ma przynieść im szczęście. Początkowo, rytuał ten był błogosławieństwem płodności, a obecnie ewoluował i symbolizuje obfitość i dobrobyt, które z pewnością przydadzą się młodym na nowej drodze życia. W Indiach Panna Młoda przy okazji pierwszego wspólnego posiłku częstuje męża właśnie ryżem, co więcej jest to również pierwszy pokarm, który podaje się niemowlętom.

5. Ryż i jego wielkie znaczenie…

W Chinach słowo ”ryż” i „jedzenie” określane jest jednakowym zwrotem. Z kolei w Japonii, moczenie ryżu przed każdym jego przyrządzaniem, pozwala zapewnić spokój pomieszczeniom w których jest przyrządzany.

 

ryż